SLS käynnistää uusia tukimuotoja tutkimukseen, kirjallisuuteen, kulttuuriperinnön digitointiin ja humanististen tieteiden vahvistamiseen

Svenska litteratursällskapet i Finland (SLS) avaa haettavaksi useita uusia tukimuotoja vuodesta 2027 alkaen. Tohtorin tutkinnon suorittaneille tutkijoille suunnattujen työpaikkojen lisäksi hakuun tulee uusia tukimuotoja kirjallisuuden edistämiseen ja kulttuuriperinnön digitointiin. SLS käynnistää myös kokonaan uuden avustusmuodon hankkeille, joiden tavoitteena on vahvistaa humanististen tieteiden asemaa yhteiskunnassa.

Kirjallisuustuet

SLS avaa haettavaksi kaksi uutta kirjallisuutta edistävää avustusta:

Tuotantotuki ammattimaisille kustantajille laadukkaan ja monipuolisen kirjallisuustarjonnan ylläpitämiseksi sekä ruotsinkielisen kirjallisuuden monimuotoisuuden edistämiseksi Suomessa. Tukea voi käyttää esimerkiksi toimitustyöhön, graafiseen suunnitteluun, painatuskustannuksiin sekä e-kirjojen ja äänikirjojen tuotantoon.

Tuki kirjallisuutta edistäviin hankkeisiin, kuten kirjallisuusaiheisten videoiden tuotantoon, paikallisiin kirjallisuusfestivaaleihin ja kirjamessuihin sekä kirjallisuuteen ja lukemiseen liittyviin markkinointikampanjoihin. Tukea voivat hakea Suomessa toimivat tapahtumien järjestäjät.

Tuet kulttuuriperinnön digitointiin

SLS käynnistää kaksi uutta tukimuotoa, joiden avulla Suomen ruotsinkieliseen kulttuuriperintöön liittyvää aineistoa voidaan digitoida ja avata käyttöön digitaalisesti. Kevään 2027 aikana ammattimaisesti hoidetut kulttuuriperintöorganisaatiot, kuten arkistot, kirjastot ja museot voivat hakea avustusta suurten aineistokokonaisuuksien digitointiin ja digitaalisen saavutettavuuden lisäämiseen. Lisäksi SLS tulee kohdentamaan rahoitusta julkisen sektorin hankkeille, joissa digitoidaan ja tuodaan saataville kansallisesti merkittäviä aineistokokonaisuuksia.
Näiden tukimuotojen tavoitteena on, että Suomen ruotsinkielinen kulttuuri on saatavilla digitaalisesti sekä tutkijoille että muille kiinnostuneille. Samalla lisätään Suomen ruotsinkielisen kulttuurin näkyvyyttä tekoälykielimalleille.

Uusia tutkijapaikkoja

SLS avaa haettavaksi uusia työpaikkoja tohtorin tutkinnon suorittaneille tutkijoille. Rahoitus mahdollistaa enintään kolmivuotisen työsuhteen suomalaisessa yliopistossa. Tavoitteena on rahoittaa sekä vastikään väitelleitä tutkijoita että pidempään tutkijanuralla toimineita tutkijoita.

Sekä yksittäiset tutkijat että tutkimusryhmät voivat hakea myös uutta SLS:n käynnistysrahoitusta esimerkiksi suunnittelukokouksiin, tutkijaverkostoihin, pienempiin konferensseihin, menetelmäkehitykseen, pilottitutkimuksiin sekä muihin uutta luoviin tutkimukseen liittyviin aloitteisiin.

Nykyiset tutkimusapurahat ja hankerahoitus säilyvät ennallaan. Ne avataan haettaviksi tavalliseen tapaan helmikuussa (apurahat) ja maaliskuussa (hankerahoitus).

Tukea humanististen tieteiden vahvistamiseen

SLS:n strategiassa nostetaan esiin humanististen tieteiden vahvistamisen ja sen mukaisesti SLS avaa haettavaksi uuden tukimuodon. Siemenrahoitus on tarkoitettu hankkeille, joiden tavoitteena on lisätä humanististen tieteiden vaikuttavuutta yhteiskunnassa. Tavoitteena on edistää uusia yhteistyömuotoja humanististen alojen, muiden tieteenalojen ja yritysmaailman välillä. Siemenrahoituksen tarkoituksena on luoda pohjaa pitkäjänteisille hankkeille, jotka myöhemmin toteutetaan joko muun tai täydentävän rahoituksen avulla.

Tilaa SLS:n uutiskirje ja saat ajankohtaiset tiedot avustusten hakuaikatauluista sekä hakuohjeet!