Seminarium: Hur polariserat är Svenskfinland?

Ett polariserat samhällsklimat i Svenskfinland? – Omfattning, orsaker och lösningar

Varför tar känslorna ofta över i debatter om exempelvis miljö, invandring och vacciner? Vilka följder kan polariseringen få? En grupp statsvetare har de senaste åren letat efter svar på det genom att undersöka orsakerna till och effekterna av polarisering i Svenskfinland.

Forskningsprojektet Ett polariserat samhällsklimat i Svenskfinland? håller sitt avslutande seminarium i maj i Helsingfors. Seminariedagen inleds med en översikt  Projektledarna Marina Lindell och Kim Strandberg inleder seminariet med en översikt av av projektets centrala frågeställningar. Som keynote-föreläsare medverkar professor Hanna Bäck från Lunds universitet, som håller ett anförande under rubriken ” Affektiv polarisering och hotet mot demokratin”.

Forskarna som deltagit i projektet – Janne Berg, Jesper Eklund, Janette Huttunen, Daniel Kawecki, Marina Lindell och Kim Strandberg – presenterar därefter olika delstudier om samhällsklimatet i Svenskfinland, bl.a. partibaserad polarisering, polarisering som utgår från sakfrågor och polarisering baserad på social identitet. Under presentationerna berättar vi också om de olika metoder som använts i projektet, bland annat en intervjustudie och flera surveyexperiment, inklusive en “dejting-studie”.

Dagen avslutas med en paneldiskussion där professor Hanna Bäck, professor PerOla Öberg från Uppsala universitet (medlem i projektets internationella styrgrupp) och docent Staffan Himmelroos (medlem i projektets styrgrupp) diskuterar vad projektet har lärt oss om polarisering och vilka slutsatser som kan dras för framtida forskning och samhällsdebatt.

Seminariet ordnas i Festsalen på Riddaregatan 5 i Helsingfors. Du kan också delta på distans via Teams. Vi bjuder på kaffe och mingel.

Spara datumet! Ett detaljerat program publiceras i slutet av april och då öppnas också anmälan.

Bild: Canva

Anmälning:

Anmälning:

Anmälan öppnar i april.

Anmälan öppnar i april.