Marmor från Finland

»then Steen som är kommen ifrå Finlandh ther till haffwe wij och behagh» – så skrev Johan III till sin byggmästare 1572.

Den exklusiva rödskimrande marmorn från Vestlax på Kimitoön, sydost om Åbo, blev snabbt en statussymbol för stormakten Sverige – den signalerade makt och prakt och var något helt annat än den röda kalksten som andra europeiska regenter fick nöja sig med. Verkstadens mästare Antonius Timmerman, känd som rikets främste polerare, satte standarden för kunglig lyx. Av Vestlaxmarmorn tillverkades kolonner, portaler, öppna spisar och golvplattor.

Konsthistoriker Eva Johansson följer marmorns väg från stenbrottet på Kimitoön till de kungliga slotten och återbruket i adliga palats. Tillsammans med statsgeolog Sten-Anders Smeds har hon identifierat marmordetaljer som först nu har kopplats till Vestlax.

Marmor från Finland ger ny och värdefull kunskap om en materiell kultur som lämnat tydliga avtryck i Sveriges och Finlands gemensamma historia.

Utgivningsår
2026
ISBN
978-951-583-677-9
Antal sidor
184
Bandtyp
Inbunden
Serie
Skrifter utgivna av Svenska litteratursällskapet i Finland
Omslags­formgivare
Antti Pokela

I samma serie

Kommande
Bok
februari
Nyhet
Bok
september
Bok
april
Bok
maj
Bok
maj