Upptäck våra arkivoriginal från 1500-talet fram till i dag!
Med anledning av vårt 140-årsjubileum förevisar vi några av de mest intressanta samlingarna och objekten ur vårt arkiv under en omfattande jubileumsutställning i Kupolsalen på Nationalbiblioteket i Helsingfors.
Jubileumsutställningen Arkivoriginal belyser historien och vår samtid genom originalmaterial som brev, fotografier och ljudinspelningar ur våra arkivsamlingar. Teman som behandlas är bland annat nationsbyggande, litterära spår, en föränderlig värld samt tradition och nutid. En stor del av materialet har inte tidigare visats för allmänheten.
Bland utställningsföremålen finns originalmaterial av välkända författare och konstnärer, minnen från livets vägskäl och material från olika skeden i Finlands historia. Utställningens besökare får bland annat se nationalskalden J.L. Runebergs originalmanuskript till Vårt land, journalisten och författaren Zacharias Topelius åskvädersdagbok samt få en inblick i författaren Kjell Westös arbetsmetoder. Bildkonstnärernas material inkluderar brev av Helene Schjerfbeck, Ellen Thesleff och Albert Edelfelt.
SLS grundades 1885 och redan från början har en central del av verksamheten varit att bygga upp och förvalta arkivsamlingar. I våra samlingar hittar du arkivmaterial om liv på svenska i Finland i form av handskrifter, uppteckningar, frågelistsvar, inspelningar, noter, fotografier och kartor.
—
Utställningen är öppen för allmänheten 26.5–18.6.2025 enligt Nationalbibliotekets öppettider.
Fritt inträde.
Må–fre kl. 9–18
Lö kl. 10–16
Utställningen stänger undantagsvis redan kl. 16 onsdag 28.5. Utställningen är stängd torsdag 29.5.
Vi ordnar avgiftsfria introduktionstillfällen från och med 3.6.
Tisdagar, onsdagar och torsdagar kl. 15 på svenska och kl. 16.30 på finska.
Under tillfället berättar en av våra arkivarier om utställningens uppbyggnad och innehåll och du får höra mer om SLS historia. Introduktionerna tar 10–15 minuter.
Bild: Zacharias Topelius metar i roddbåt på Alörsfjärden. SLS/Familjen Zachris Topelius arkiv.