Anvisningar för ansökan om projektmedel
Ansökningstiden för forskningsprojekt är i mars. SLS utlyser medel för infrastruktur- och översiktsprojekt enligt separat annonsering.
Ansökan för forsknings- och översiktsprojekt lämnas in i SLS elektroniska ansökningssystem. Projektledaren loggar in i ansökningssystemet som organisation (universitet, högskola eller forskningsinstitut).
För närmare information, kontakta forskningschef Christer Kuvaja (tfn +358 40 152 2314, puevfgre.xhinwn@fyf.svif.sls@ajavuk.retsirhc ).
Läs mer om infrastrukturprojekten
När ansökningsrundan är öppen kan du läsa igenom ansökningsformuläret via funktionen ”Förhandsvisa ansökningsformulär” innan du börjar fylla i ansökan.
-
Projektbeskrivning (forsknings- och översiktsprojekt, steg 1)
Ansökan ska inkludera en projektbeskrivning på svenska (högst 9 000 tecken inkl. mellanslag). I ansökan efterfrågas även en beskrivning av projektets relevans för det svenska i Finland (max 1 000 tecken inkl. mellanslag) liksom en uppskattning av budgeten. Overheaden beräknas till 20 procent på löne- och lönebikostnader. Projektbeskrivningen kan formuleras fritt. Tabeller, diagram, bilder, käll- och litteraturförteckning bifogas i separata bilagor.
-
Forskningsplan/Projektplan (forskning- och översiktsprojekt, steg 2)
Forskningsplanen består av följande delar: syfte, mål och forskningsläge, problemformulering och frågeställningar, forskningsmetoder, forskningsmaterial, hur forskningen berör det svenska i Finland, arbetsplan och tidtabell, forskargrupp, samarbetsparter, förväntade resultat, etisk prövning och riskkartläggning.
Projektplanen ska skrivas på svenska eller engelska. Tabeller, diagram, bilder, käll- och litteraturförteckning bifogas i separata bilagor.
-
Publiceringsplan (forsknings- och översiktsprojekt, steg 2)
Bifoga en separat publiceringsplan till din ansökan (för forskningsprojekt endast i steg 2). Eventuella kostnader för open access-publicering ska beaktas i budgeten.
SLS beviljar inte medel för publicering i hybridtidskrifter.
-
Meritförteckning/Curriculum vitae (forsknings- och översiktsprojekt, steg 1 och 2)
Obligatorisk för projektledaren.
Meritförteckningen ska följa Forskningsetiska delegationens principer, se Modell till meritförteckning för forskare.
-
Publikationsförteckning (forsknings- och översiktsprojekt, steg 1 och 2)
Obligatorisk för projektledaren. I ansökan för steg 2 är publikationsförteckningen obligatorisk för alla forskare i projektet.
Förteckningen uppgörs enligt Finlands Akademis anvisningar, se Publikationsförteckning.
-
Referenser och rekommendationer
Vi tar inte emot skriftliga rekommendationer i samband med ansökan, men du kan uppge personer som kan ge referenser om ditt projekt vid behov.
-
Datahanteringsplan
Beakta eventuella kostnader relaterade till datahanteringen i budgeten. De projekt som beviljas finansiering gör upp en datahanteringsplan.
-
Ifall SLS medarbetare deltar i projekt
SLS medarbetare som deltar i ett forsknings- eller översiktsprojekt ska tillhandahålla ett utlåtande till ansökan av sin chef att tjänstledighet kan beviljas.